• دوشنبه ۱۸ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۲۳:۲۴
  • دسته بندی : فرهنگی و هنری
  • کد خبر : 986-7294-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

تاسوعا در ابیانه نطنز + فیلم

بر افراشتن چادر حسینیه‌ها یا همان چادرپوشان، جاروکشی، نخل پوشان، نخل گردانی، شَده برداری، طلوع خوانی، جغجغه زنی، پرسه زنی، پخت نان عباسعلی، خانه عَلم و تعزیه‌خوانی از آئین‌های کهن شهرستان نطنز در ایام محرم‌الحرام است.

نام یکی از این مراسم ها پرسه‌زنی است و اهالی روستا در صبح تاسوعا و عاشورا با حضور در مقابل خانه‌هایی که از تاسوعا و عاشورای سال گذشته تا امسال عزیزی را از دست داده‌اند، فاتحه‌ای نثار روح مرحوم می‌کنند و به تدریج به سمت محل برگزاری مراسم جغجغه زنی می‌روند.

سوگواران حسینی با به هم کوبیدن دو جغجغه به هم، در رثای شهیدان کربلا عزاداری می‌کنند.

یکی دیگر از مراسم‌هایی که در بعد از ظهر تاسوعا در ابیانه برگزار می‌شود، شَده برداری است، این مراسم قبل از آغاز نخل گردانی شَده برداری برگزار می‌شود.

شَده تیغه‌های تکی علامت است که سر یک چوب قرار می‌گیرد و با پارچه تزیین می‌شود که از مسجد و حسینیه خارج شده و بعد از پرسه زنی، شَده ها را در جای خود قرار می‌دهند و به سراغ نخل برداری می‌روند.

بعد از جغجغه زنی و پرسه زنی و شَده برداری، آئین نخل گردانی شروع می‌شود که دارای شکوه و عظمت خاصی است، در این مراسم، نخل به حرکت درمی‌آید و حرکت این نخل از همان ابتدای مسیر بسیار سخت است و هنگامی که مردم نخل را بر دوش می‌گیرند باید آن را از کوهی با شیب تند بالا ببرند.

عده‌ای زیر پایه‌های نخل هستند و عده‌ای طنابی را که به نخل بسته شده به طرف بالا می‌کشند و هم‌زمان در این هنگام، بخشی دیگر از مردم ابیانه آماده به حرکت در آوردن نخل محله بالا می‌شوند.

انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: