• چهارشنبه ۲۰ شهریور ماه، ۱۳۹۸ - ۱۹:۰۰
  • دسته بندی : شهرستانها
  • کد خبر : 986-12195-5
  • خبرنگار : ----
  • منبع خبر : ----

آئين سنتي و مذهبي خيمه برداري نوش آباد برگزار شد + فیلم

آئين سنتي و مذهبي خيمه برداري به عنوان بزرگترین تعزيه ميداني همزمان با عصر يازدهم محرم، در نوش آباد برگزار شد.

به گزارش خبرنگار ایسنا- منطقه اصفهان در کاشان، این آئين سه فصل از حماسه روز عاشورا را برای بینندگان به نمایش گذاشته است. آغاز این آئين، که در زمینی به وسعت 20 هکتار انجام می شود، تعزيه شهادت امام حسين (ع) است و پس از آن، هجوم لشکریان یزید است که سوار بر اسب يا پياده، با سنگ و خنجر بر حريم اهل بیت حمله می کنند، بر پيكر شهدا مي تازند و كودكان را با تازيانه مي زنند و هر آنچه را بتوانند به یغما می برند.

بخش ديگري از اين آئين، حضور زنان بني اسد براي ياري فرزند رسول خدا را بازآفرینی می کند اما زماني مي رسند كه قافله حسینی به شهادت رسیده و خيمه ها در آتش سوخته است.

قوم بني اسد در حالي كه لباس هاي سفيد عربي بر تن دارند، تكه هايي از چوب ني در دست گرفته و از بالاي سر، با ريتمي خاص بر هم مي زنند و در ميدان تعزيه مي گردند و مي گريند.

مراسم خیمه کوبی هشتم محرم و خیمه برداری عصر یازدهم نوش آباد، بیش از یک قرن پیشینه تاریخی دارد و در اجرای آن بیش از سه هزار شبیه خوان، ایفای نقش می کنند.

آئين هاي عاشورايي سقاخواني و كُتَل به همراه مراسم خيمه كوبي و خيمه برداري نوش آباد، سه آئين عاشورایی نوش آباد است كه در فهرست ميراث معنوي كشور به ثبت رسيده است.


انتهای پیام

ارسال خبر به دوستان

* گیرنده(ها):

آدرس ایمیل ها را با علامت کاما از هم جدا نمایید. (حداکثر 3 آدرس پست الکترونیکی گیرنده را وارد نمایید)
متن ارسال:

ارسال نظر

نام و نام خانوادگی:
آدرس سایت شما:
* آدرس پست الکترونیکی:
* متن:
* کد مقابل را وارد نمایید: